Czym jest klaster ?
Południowy Klaster Kolejowy jest skupiskiem wzajemnie powiązanych:
- firm,
- instytucji otoczenia biznesu,
- instytutów badawczych,
- centrów naukowo-badawczych,
- uczelni wyższych
działajacych w branzy kolejowej na terenie województwa śląskiego.
Wizja
„Wiodący kreator nowoczesnych rozwiązań i technologii w obszarze transportu kolejowego i jego bezpieczeństwa poprzez wykorzystywanie efektu synergii i potencjału tkwiącego w klastrze"
Cel
Celem bezpośrednim projektu Południowego Klastra Kolejowego jest zbudowanie skutecznej inicjatywy klastrowej na rzecz stwarzania dogodnych warunków do rozwoju przedsiębiorstw działających w branży kolejowej województwa śląskiego.
Południowy Klaster Kolejowy dodatkowo umożliwi konsolidację sektora kolejowego, transfer technologiczny, benchmarking technologiczny oraz kreowanie innowacyjnych rozwiązań w zakresie ruchu kolejowego. Cel ten zostanie osiągnięty dzięki wytworzonemu efektowi synergii.
Wśród celów szczegółowych, które również są podstawą niniejszego klastra, można wyróżnić:
- Poprawę jakości oferowanych usług
- Kreowanie innowacyjnych rozwiązań w branży kolejowej i ich późniejsza implementacja w bieżącym uzytkowaniu
- Wzrost niezawiodności i bezpieczeństwo funkcjonowania systemów utzrymania w branży kolejowej, głównie poprzez transfer technologii służących diagnozie i ocenie infrastruktury kolejowej
- Wspieranie inicjatyw naukowo-badawczych dotyczących poprawy jakości infrastruktury oraz poziomu bezpieczeństwa
Misja
Misją Południowego Klastra Kolejowego jest podnoszenie konkurencyjności podmiotów będących członkiem Klastra poprzez aktywny transfer technologii, wymiany wiedzy i najlepszych praktyk w dziedzinie transportu kolejowego, zapewniając długofalowy rozwój przedsiębiorstw.
O projekcie...
Południowy Klaster Kolejowy uzyskał dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województw Śląskiego, Priorytet I Badania i rozwój technologiczny, innowacje i przedsiębiorczość do działalności na kwotę 789 924,87zł.
Całkowity koszt realizacji projektu wynosi 999 134,5zł. Jest to dla nas ogromna szansa do rozwoju w zakresie nowych technologii kolejowych oraz niebywała szansa do promocji branży i transportu szynowego w Polsce i Europie.
Celem klastra jest kreowanie i tworzenie transferu technologii w zakresie transportu kolejowego. To połączenie wiedzy praktyków, którzy zajmują się zarówno produkcją detali, jako komponentów dla transportu kolejowego, jak i przewoźników, zarządców z jednostkami badawczymi, których celem jest dostarczenie najnowszej wiedzy w zakresie rozwiązań technicznych oraz uczelniami wyższymi. Branża kolejowa w Polsce wymaga ogromu prac związanych z rozwojem technologicznym, technicznym i organizacyjnym. Południowy Klaster Kolejowy jest ogromną szansą dla rozwoju województwa śląskiego w dziedzinie transportu kolejowego.
Zakres współpracy członków Południowego Klastra Kolejowego wynika z podpisanej umowy, inicjującej powstanie inicjatywy klastrowej i ujętych celów klastra. Członkowie klastra zakładają, iż zakres działań przewidzianych w projekcie w postaci konferencji, seminariów, transferu wiedzy i technologii stanie się podstawą do podjęcia współpracy w zakresie:
· podejmowania działań na rzecz stwarzania dogodnych warunków do rozwoju przedsiębiorstw będących członkami klastra w regionie województwa śląskiego,
· realizacji wspólnych projektów w zakresie nowych produktów oraz działań badawczych, informacyjnych w branży kolejowej,
· propagowania, wspierania i rozwoju badań w dziedzinie innowacji na rzecz branży kolejowej we współpracy z jednostkami badawczo-rozwojowymi, uczelniami wyższymi,
· nawiązywania współpracy z kontrahentami, firmami, klastrami i innymi ośrodkami branży kolejowej w regionie, kraju i poza granicami,
· współpracy z organami administracji publicznej (rządowej i samorządowej),
· wzrostu konkurencyjności oraz innowacyjności klastra poprzez transfer technologii,
· wzrostu konkurencyjności i innowacyjności gospodarki w branży kolejowej,
· promocji i popierania rozwoju innowacyjnych technologii w branży kolejowej,
· wspomagania transferu wiedzy, technologii i innowacji,
· rozwoju prywatnego sektora badawczo-rozwojowego oraz poprawa efektywności gospodarowania środkami przeznaczonymi na B+R,
· zwiększenia zainteresowania działalnością innowacyjną podmiotów sektora prywatnego, wspólnej promocji i zwiększania skuteczności rynkowej uczestników klastra.
„Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego – realna odpowiedź na realne potrzeby”
Informacje źródłowe na temat Regionalnego Programu Operacyjnego Województw Śląskiego na lata 2007-2013 znajdują się na stronie www.rpo.silesia-region.pl.